aseksualność

Aseksualność jako orientacja seksualna.

Wyróżniamy 8 typów orientacji seksualnych, w tym także osoby aseksualne. Aseksualność należy do mniejszości i czasem mylona z innymi pojęciami.

Aseksualność jako jedna z orientacji seksualnych. Czym jest oraz czy osoba aseksualna może się zakochać w drugiej osobie?

Aseksualność to orientacja seksualna.

Aseksualizm, aseksualność – trwałe nieodczuwanie pociągu seksualnego wobec innych osób. Od niedawna uznawany w części środowisk naukowych za jedną z orientacji seksualnych lub za brak orientacji seksualnej. Szacuje się, że 1% społeczeństwa jest aseksualna. Aseksualizm nie jest tym samym, co abstynencja seksualna, która jest powstrzymaniem się od aktywności seksualnej pomimo odczuwania pociągu seksualnego.

Aseksualizm nie jest żadnym z poniższych pojęć.

a) celibatem to forma życia polegająca na dobrowolnym zrezygnowaniu z wchodzenia w związek małżeński i wstrzemięźliwości seksualnej.
b) impotencją – dysfunkcja seksualna objawiająca się brakiem erekcji pomimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej.
c) awersją seksualną polega na unikaniu relacji seksualnych związanych czasami z odczuciem wstrętu oraz brak przyjemności seksualnej.
d) antyseksualizmem to termin odnoszący się do poglądów sprzeciwiających się seksualności, sprzeciwia się także romantycznej miłości traktowanej jako uzależnienie od osoby.

Kiedy możesz stwierdzić, że jesteś aseksualny?

Wiele osób, które początkowo uważa się za aseksualne, stopniowo odkrywa radość i przyjemność płynącą ze współżycia. Stoi za tym hipoteza mówiąca o tym, że u młodych ludzi z niskim libido seksualność bywa po prostu nierozbudzona. Potrzebują oni atmosfery bezpieczeństwa płynącej z bycia w stabilnym związku. Wtedy mogą eksperymentować i poznawać nawzajem swoje ciała.

Osoby aseksualne zazwyczaj od najmłodszych lat nie wykazują zainteresowania seksem. Jeśli ktoś do tej pory prowadził udane życie seksualne i nagle stracił pociąg do innych osób, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie jest aseksualny. Taka zmiana najczęściej wynika z zaburzeń zdrowotnych lub psychicznych. Dlatego jeśli zauważymy u siebie lub partnera gwałtowny spadek libido, w pierwszej kolejności powinniśmy zasięgnąć rady lekarza i wykonać potrzebne badania.

Podejrzenie w kierunku aseksualizmu ma sens tylko wówczas, jeśli dana osoba w żadnym ze swoich związków nie wykazywała potrzeb seksualnych i tendencja ta utrzymuje się u niej od rozpoczęcia życia uczuciowego.

Czy osoba aseksualna może się zakochać?

Pomimo nieodczuwania popędu seksualnego, osoba aseksualna może się zakochać i chcieć stworzyć z kimś związek. Większość osób nie wyobraża sobie długotrwałego związku bez seksu. Na pytanie czy związałbyś się z osobą aseksualną zdecydowana większość odpowiada, że nie. Jednak istnieją wyjątki od reguły i niektórzy partnerzy potrafią się wykazać cierpliwością i poczekać aż druga strona będzie gotowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz P
20 października 2018 00:58

Odważny temat i można się dowiedzieć czegoś nowego – dzięki 🙂 !

Ray Norman
4 listopada 2018 21:58

I found your weblog site on google and verify a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to studying more from you later on!… casino slots

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x