Co ukrywa męski umysł?

Większość wierzy, że priorytetami dla męskiego mózgu są seks, pozycja i władza.

Faktycznie męski mózg jest tak zaprogramowany, aby dążyć do tych celów. Jednak chłopcy od początku uczą się inaczej niż dziewczyny oraz interesują się innymi rzeczami.

Poniższy tekst będzie moją krótką recenzją książki Louann Brizendine pt:”Mózg mężczyzny”, która oparta jest na obserwacjach i badaniach naukowych autorki. Książka jest dowodem na to jak bardzo różnią się mózg kobiety i mężczyzny. Mózg kobiety jak i mężczyzny działa pod wpływem hormonów, u kobiet większy wpływ ma estrogen, a u mężczyzn – testosteron.

Chłopcy lubią aktywne i brutalniejsze zabawy. Jednak nie są oni niewolnikami testosteronu czy popędu płciowego, ponieważ popęd dojrzewa, przekształca się później w miłość i przywiązanie. Stereotyp chłodnego mężczyzny pozbawionego emocji to mit. Chłopców się uczy, by tłumili swe uczucia i nie pokazywali emocji na twarzy, ponieważ faceci nie płaczą.

To klasyczny problem: mężczyźni oskarżają kobiety, że są zbyt emocjonalne, a kobiety zarzucają mężczyznom, że są zbyt mało emocjonalni.

Badania wykazują, że w naszych mózgach istnieją dwa systemy emocjonalne. Mężczyźni używają częściej jednego, a kobiety drugiego. Kiedy kobieta mówi mężczyźnie o swoich problemach, to chce po prostu, aby jej zwyczajnie tylko wysłuchał i przytulił. Jednak mężczyznom włącza się połączenie w mózgu „zanalizuj to i napraw”, aby przeszukać cały mózg i znaleźć rozwiązanie.

Jak zmienia się mózg mężczyzny w procesie dojrzewania?

Dla małych chłopców najważniejsza jest akcja i przygoda. Chłopcy od najmłodszych lat są zaprogramowani na bycie w ciągłym ruchu, lubią wprawiać przedmioty w ruch i patrzeć na poruszające się rzeczy. Trudniej im utrzymać kontakt wzrokowy niż dziewczynkom w ich wieku.

Dziewczynki są bardziej statyczne, a chłopcy bardziej dynamiczni, wszędzie ich pełno. Chłopcy lubią się szarpać, bić i walczyć na niby, po to aby zademonstrować swoją siłę i uwielbiają rywalizację między sobą. Czasami niektórzy nie potrafią przegrywać i chcą być zawsze najlepsi, pierwsi w kolejce.

W procesie dojrzewania wzrasta poziom testosteronu i to on głównie wpływa na zachowanie nastolatka młodego mężczyzny. U chłopców to hormony wywołują agresywne i terytorialne zachowania. Są częściej rozdrażnieni i wrażliwi na każdą opinię na swój temat. Ich senność i znudzenie to wina zmian hormonalnych.

Mózg dojrzałego mężczyzny staje się podobny do mózgu dojrzałej kobiety. Po osiągnięciu pewnego wieku mężczyzna staje się delikatny, czuły, czyli taki o jakim marzą kobiety. Nie musi już walczyć o pozycję, ponieważ jego pozycja zawodowa jest stabilna.

Co dzieje się w męskim umyśle, kiedy mężczyzna się zakochuje?
Kiedy mężczyzna zauważa kobietę, która mu się podoba, to w jego mózgu włącza się automatycznie sekwencja „muszę ją mieć”. U mężczyzn miłość idzie w parze z pożądaniem. W ich umyśle pojawia się myśl „co zrobić, żeby ona była moja tylko moja”.

Mężczyźni lubią kiedy kobieta ma wyższy głos, który klasyfikują jako seksowny. Kobiety o niższym głosie traktują jako przyjaciółki lub dobre kumpele. Mężczyzna kiedy mu bardzo zależy na wybranej kobiecie potrafi być cierpliwy, nawet jeśli kobieta na początku chce trzymać potrzebny dystans, który jest potrzebny, aby lepiej poznać zamiary mężczyzny. W tym czasie kobieta obserwuje każde zachowanie mężczyzny.  Kiedy mężczyzna po upływie odpowiedniego czasu zdobędzie kobietę, potem zaczyna traktować ją jako swoją własność i chce ją chronić.

Pocałunek jest czymś więcej niż całowaniem to coś w rodzaju testu smakowego. Ślina zawiera cząsteczki wyprodukowane przez wszystkie gruczoły i narządy ciała, a więc tzw. pocałunek z języczkiem jest naszym smakowym podpisem .

Gdyby mężczyzna i kobieta mieli zbliżone geny i ich pocałunek smakowałby trochę kwaśniej to ostudziło by to ich pożądanie. Natomiast jeśli pocałunek jest słodki to prowadzi do kolejnego i kolejnego.
U kobiet proces zakochania wygląda inaczej. Kobiety szukając partnera zwracają uwagę na to, czy mężczyzna będzie im wierny i oddany.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments