Czym jest dorosłość!

Różnica między dorosłością a dojrzewaniem jest taka, że dorosły nie zawsze jest dojrzały, a dojrzały nie musi być dorosły.

W dzieciństwie marzyliśmy, aby być dorosłym, bo wydawało nam  się, że dorosłość jest taka fajna. Większość młodych ludzi uważa się za dorosłych kończąc 18 rok życia. Jednak dorosłość równa się odpowiedzialność za swoje czyny. Bycie dorosłym to nie tylko wolność i zabawa.

Dojrzałość oznacza świadomość siebie, poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, gotowość do związku, umiejętności społeczne, zdolność do przewidywania, do rozsądnego myślenia i ponoszenia konsekwencji za swoje czyny i słowa.

Wyróżnić można dojrzałość psychiczną i fizyczną. Pierwsza oznacza stabilizację emocjonalną, umiejętność radzenia sobie z emocjami, dystansowania do siebie i świata zewnętrznego. Natomiast druga związana jest z dojrzałością seksualną, czyli wyższy etap w rozwoju biologicznym.

Istnieje również dojrzałość społeczna, czyli umiejętność dobrego współżycia w grupie, zdolność do wyrażenia swojej opinii, gotowość do spełnienia ról społecznych.

Za osoby dorosłe uważane są osoby, które potrafią kontrolować swoje emocje w konfrontacji z drugimi osobami. Człowiek dorosły powinien umieć przyznać się do błędów. Niestety niewiele osób to potrafi.

Dorosłość to umiejętność ustalania priorytetów i wartości oraz trzymania się ich, a także przezwyciężenia własnego lęku i próbowania nowych rzeczy i rozwiązań.

Dorośli są proaktywni co oznacza, że biorą sprawy w swoje ręce, nie uzależniając się od innych ludzi i sytuacji. Podejmują decyzję i biorą za nie odpowiedzialność. Czasami warto zastanowić się nad swoim zachowaniem czy życiem. Ustalić co jest dla nas ważne i najważniejsze.

Nie ma jednego wieku dla wszystkich, w którym stajemy się dorośli. Dorosłość to kwestia indywidualna. Jedni mając zaledwie 20 lat są odpowiedzialni, a inni nawet zbliżając się do 40 jeszcze nie dorośli i zachowują się jak duże dzieci.

Dorosłe życie polega na podejmowaniu własnych decyzji i branie odpowiedzialności za dokonane życiowe wybory. W życiu warto czasami zaryzykować, ale trzeba później pamiętać o konsekwencjach dokonywanych wyborów.

Kto szybciej „dojrzewa” kobiety czy mężczyźni? Niestety nie ma również rozdzielenia ze względu na płeć, bo jak wspomniałam wcześniej to kwestia indywidualna.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x