Czym jest motywacja!

Motywacja to jest coś co pozwala zacząć. Jednak aby wytrwać w swoim postanowieniu to twój cel musi stać się twoim nałogiem.

Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Wewnętrzny stan człowieka, mający wymiar atrybutowy.

Motywacja to jest proces, który składa się z:

a) wzbudzanie energii;
b) ukierunkowywanie wysiłku na cel;
c) selektywność uwagi w stosunku do bodźców – zwiększenie wrażliwości na bodźce istotne;
d) zorganizowanie reakcji w zintegrowany wzorzec;
e) kontynuowanie czynności, dopóki warunki, które ją zapoczątkowały nie ulegną zmianie;
f) pobudzenie emocjonalne – uczucia dodatnie (w przypadku realizacji zamierzeń) lub ujemne (w przypadku niespełnienia).

Wielu z nas ma problem z motywacją i przy pierwszej napotkanej trudności rezygnuje ze swojego celu. Porażka jest niczym innym jak lekcją, która uczy nas cierpliwości i pokory.

W jaki sposób zwiększyć swoją motywację?

Wyobraź sobie, co planujesz zrobić, co chcesz osiągnąć. Dzięki wizualizacji możemy przekształcić abstrakcyjny cel w żywy, realny obraz. Podstawową czynnością jest analiza celów. Jeśli wiemy, co jest dla nas naprawdę ważne i na czym nam zależy, łatwiej nam jest się za to zabrać. Ważna jest również analiza negatywnych konsekwencji niezrealizowanego celu jak także pozytywnych konsekwencji zrealizowanego celu. Negatywne konsekwencje są swego rodzaju stratą, a ludzie nie lubią tracić.

Świadomość tego, że nie podejmując danego działania narażamy się na pewną stratę może zachęcić nas do podjęcia tego działania i uniknięcia owej straty.

Świadomość tego, jakie korzyści możemy mieć z podjęcia działania, a zarazem co stracimy (nie doświadczymy tych pozytywnych konsekwencji) może mieć wpływ motywujący.

Wyznacz sobie nagrodę za osiągnięcie celu, to dodatkowo cię zmotywuje. Jeżeli publicznie wypowiesz swój cel, wtedy trudniej będzie Ci się wycofać.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x