nieśmiałość

Nieśmiałość – ćwiczenia na oswojenie nieśmiałości!

Nieśmiałość to bariera, którą trzeba pokonać, aby później nie żałować. Jednak trzeba sporego wysiłku, aby pokonać nieśmiałość.

Nieśmiałość to cecha charakteru, która czasami jest zaletą, ale czasami utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Na początek trzeba zdiagnozować problem, czyli w jakich sytuacjach zdarza nam się najczęściej mieć problem z rozpoczęciem rozmowy. Poniżej wypisałam krótkie ćwiczenia jak oswoić nieśmiałość..

1. warsztaty teatralne

Wielu aktorów zmagało się z nieśmiałością. Jednak podczas studiów w szkole teatralnej są zajęcia, na których aktorzy odgrywają różne sceny i wcielają się w inne postacie. To pomaga na chwilę zapomnieć o swoich problemach, a czasami dzięki takim zajęciom inaczej już spoglądamy na otaczających nas ludzi.

Spróbuj odegrać z bliską osobą scenkę, w której będziecie udawać, że dopiero się poznaliście i nawiąż dialog z nowo poznaną osobą. Możesz również przećwiczyć przed rodziną wystąpienie publiczne, wyrecytuj wiersz czy zaśpiewaj piosenkę.

2. ćwiczenia przed lustrem

Kup sobie duże lustro bądź takie do postawienia na biurku i rozmawiaj ze sobą. To ćwiczenie pomoże ci przemóc się w nawiązywaniu nowych znajomości. Możesz rozpisać sobie dialog na kartce z fajnym chłopcem, co chciałabyś powiedzieć oraz jego możliwe odpowiedzi, w ten sposób będziesz przygotowana na każdą jego odpowiedź w realu.

3. oswajaj lęki

Ważne, aby działać metodą małych kroków. Staraj się przełamać swoje obawy, dzięki prostym ćwiczeniom, które możesz wykonywać w każdej sytuacji.

W myślach oswajaj się z różnymi wariantami scenariuszy, jakie mogą się wydarzyć. To pomoże Ci się przygotować do odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Wyobrażaj siebie w miejscach publicznych, w których nawiązujesz krótkie konwersacje.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy są komplementy. Zanim przystąpisz do jakiegoś zadania, zrób sobie plan działania. Nigdy nie idź na żywioł.

4. zadbaj o siebie

Jeśli uważasz siebie za nieatrakcyjną, to zmień coś w sobie. Pójdź do fryzjera, kosmetyczki, na zakupy. Kup sobie nowy ciuch, który doda ci pewności siebie i poczujesz się bardziej atrakcyjna. Myśl dobrze o sobie.

Zaakceptuj siebie, że jesteś osobą wartościową i sumienną. Nie masz powodów, aby czuć się gorsza od innych.  Wypisz na kartce 5 – 10 swoich mocnych stron, pomoże ci to uwierzyć we własne siły.

5. odwróć uwagę

Osoby nieśmiałe mają tendencję do koncentrowania uwagi na sobie. Zapomnij na chwilę o sobie i zwróć uwagę na otoczenie. Nie myśl obsesyjnie tylko o tym, że zaraz na pewno się skompromitujesz. Zachowuj się naturalnie i spróbuj skierować uwagę na kimś innym, np. że kobieta obok ma bardzo ładne kolczyki.

6. zachowaj spokój

W kryzysowych momentach twoje serce dużo szybciej bije, mięśnie drżą, a ciśnienie skacze. A najgorsze, że zaczynasz robić się cała czerwona na twarzy i mokra pod pachami. Wiem, że trudno zachować spokój i dobry humor. Jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli z góry założysz, że nie uda ci się osiągnąć założonego celu, to naprawdę ci się nie uda. Znajdź sobie cel i z uporem do niego zmierzaj. Myśl optymistycznie. Wiara góry przenosi.

Jestem nieśmiała – jak połowa populacji w Polsce. Przyznaję się, że w kontaktach z innymi osobami, a zwłaszcza z płcią przeciwną miewam problem. Jednak staram się z dnia na dzień oswajać moje lęki i walczyć z nieśmiałością.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Renata Reniaa
8 kwietnia 2017 10:32

Ja też jestem nieśmiała, ale po przyjściu do technikum trochę się to zmieniło i staram się z tym walczyć. Ale to prawda. Czasami łatwiej jest schudnąć niż pokonać nieśmiałość.

Pozdrawiam, nataa-natkaa.blogspot.com

Agent Girl
16 kwietnia 2017 10:23

Też kiedyś byłam nieśmiała. Nie wiem, ale z wiekiem nabrałam pewności siebie. Ale takiej zdrowej. Przestałam przejmować się tym co ludzie mówią, skupiać na moich kompleksach i z dystansem podchodzić do swojej osoby. Nadal na pewnych polach jestem wkurzona jak ktoś zwraca mi uwagę, ale w większości zamieniam to w żart, albo przynajmniej staram się. Myślę, że nieśmiałość może brać się również z tego, że mało przebywamy z rówieśnikami. Nie wychodzimy z nimi na spotkania , pizze, łyżwy, wycieczki klasowe. To też może być przyczyną. Warto więc na to zwrócić uwagę i coś w tym temacie zmienić.