zazdrość

Zazdrość – jak radzić sobie z zazdrością?

Zazdrość to uczucie zazwyczaj uważane za negatywne, jednak w łagodnej formie może być bodźcem do pozytywnej konkurencji i realizacji własnych  aspiracji.

Zaufanie powinno być fundamentem każdego związku. Gdy między partnerami nie ma porozumienia i partnerzy nie ufają sobie wzajemnie wtedy pojawia się zazdrość. Istnieje cienka granica pomiędzy odrobiną zazdrości, a chorą zazdrością. Co zrobić, aby nie przekroczyć tej cienkiej bariery?

Zazdrość rodzi się z braku zaufania do drugiej osoby, a zaufanie powinno być fundamentem każdego związku. Jeżeli w związku brakuje uczciwej relacji pomiędzy partnerami, a partnerzy dbają wyłącznie o swoje dobro i zaspakajają własne potrzeby, to to nie jest związek, lecz relacja otwarta.

Zdradzający powinien mieć na uwadze, że druga osoba ufa mu bezgranicznie i zastanowić się nad swoim postępowaniem, czy aby na pewno nie krzywdzimy nim drugiej osoby.

Zazdrość to również obawa przed utratą bliskiej osoby. Jednak taka zazdrość to już cienka granica przed chorobliwą zazdrością.  Zazwyczaj najbardziej narażeni są osoby z niską lub zaniżoną samooceną.Jakie są minusy zazdrości w związkach?

Utrata zaufania – wybaczyć można zawsze, ale nigdy nie będzie już tak jak wcześniej. Zaufanie buduje się ciężko, raz utracone, później jeszcze trudniej odzyskać.

Kłótnie – kiedy dwie osoby mają odmienne zdania, to prędzej i częściej dochodzić będzie do sprzeczek i awantur. Kiedy w związku brakuje zaufania i szczerych rozmów, a zamiast tego są ciągłe awantury o byle co, to związek się rozpada.

Utrata drugiej osoby – jeżeli nie będziemy w stanie zaufać partnerowi i będziemy chcieli go non stop kontrolować, to stracimy go na zawsze. Nikt nie lubi kiedy ktoś przeszukuje mu prywatne rzeczy, bo nawet w związku mamy prawo do prywatności i intymności.

Z zazdrością można sobie poradzić na wiele sposobów, ale najważniejsze jest samoakceptacja oraz poprawa własnej samooceny.

Uwierz w siebie. Gdy nabierzesz pewności siebie, przestaniesz patrzeć na każdą ładną kobietę jak na potencjalną rywalkę. Nigdy nie porównuj się z innymi. Każdy jest atrakcyjny i ma to COŚ, co ukrywa głęboko wewnątrz czasami z obawy co inni powiedzą. Nie bój się być kimś innym wyjątkowym tylko dlatego że boisz się co ludzie powiedzą.

Żyj swoim życiem, a nie partnera. Znajdź sobie jakieś absorbujące hobby, które pochłonie twój wolny czas. Żaden mężczyzna nie lubi kiedy kobieta chce na siłę polubić coś co jego pasjonuje tylko dlatego żeby mieć go zawsze na oku.

Bądź samokrytyczna. Spójrz obiektywnie na siebie i na niego. Jeżeli ciągle będziesz podejrzewać, że partner cię zdradza i robić mu wymówki, to w końcu naprawdę zostaniesz zdradzona. Doceń to, co masz.

Opanuj złe emocje. Myśl pozytywnie. Zastąp negatywne uczucia pozytywnymi.

Zdobądź się na szczerą rozmowę. Nie kumuluj w sobie złości. Rozmowa rozładowuje stres i pozwala spojrzeć na problem z dystansu.

Zamiast w innych doszukiwać się błędów i pomyłek, to zastanów się sam, co Ty zrobiłeś dla siebie?
0 0 vote
Article Rating

Może Ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agent Girl
7 stycznia 2018 14:04

Mam wrażenie, że zwracasz się tylko do zazdrosnych kobiet. Mężczyźni też potrafią być wręcz zaborczo zazdrośni bo ich kobieta jest piękna. I nawet jeśli oni uważając się za bogów pod względem wyglądu, pracy, inteligencji i innych atutów, to ta zazdrość też może się pojawić. Osobiście miałam taki przypadek.Pomimo wielu prób nic się nie zmieniał – a na sam koniec jeszcze tylko na maksa pogorszyło i wtedy doszło do rozstania. Teraz jednak widzę, że przerost ego i brak samokrytycyzmu co do siebie z jego strony to nie coś, co chciałabym widzieć każdego dnia. Pozdrawiam

Justyna
4 czerwca 2019 11:39
Reply to  Agent Girl

mój blog głównie kieruję do kobiet, ale myślę że mężczyzni również zrozumieją że nie można kontrolować partnerki cały czas 🙂