przepraszam

Przepraszam – warto umieć przepraszać.

Każdy powinien umieć dziękować, prosić i przepraszać. Niestety są to trudne słowa w dzisiejszych czasach dla niektórych osób. Czasami chcemy przeprosić, ale nie wiemy jak to zrobić. Kiedy używać słowa przepraszam?

W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że przepraszać powinien ten co zawinił. Jednak rzadko kto sam się do swojej winy umie przyznać. Słowa przepraszam powinno się używać szczerze i tylko wtedy kiedy naprawdę się żałuje.

Ciche dni zdarzają się w każdym związku. Nie ważne czy znacie się rok czy kilka lat, każdy związek przechodzi kilka etapów kryzysu. Czasami związek rozpada się, bo pary dochodzą do wniosku, że do siebie kompletnie nie pasują, a czasami po prostu nie potrafią rozmawiać ze sobą i powiedzieć słowa „przepraszam”. Niby proste, ale kiedy zarówno kobieta i mężczyzna chcą postawić na swoim i żadne nie chce pierwsze wyciągnąć ręki na zgodę, to związek rozpada się.

Przepraszaj tylko wtedy kiedy naprawdę żałujesz.

Musisz rzeczywiście żałować. Nigdy nie przepraszaj, jeśli wcale nie czujesz, że jest ci przykro. Jeśli mówisz „przepraszam, ale..” albo „przykro mi, że tak się czujesz..”, wtedy tak naprawdę nie jest ci przykro.

Prawdziwe przeprosiny sprawią, że ty, i ta druga osoba poczujecie się lepiej.
Przeproś osobiście. Nie proś o przysługę kogoś innego, aby w twoim imieniu przepraszał za ciebie ani nie rób tego drogą sms, telefon czy mailem.

Jeśli naprawdę żałujesz i chcesz przeprosić to zrób to sam osobiście w cztery oczy. Często w naszym otoczeniu znajdują się osoby, które bardzo chętnie nas wyręczą w kłopotliwych kwestiach (jak mama czy koleżanka lub kolega). Jednak zakładam, że jesteśmy dorosłymi ludźmi i potrafimy sami zadbać o siebie i swoje sprawy. Nikt nie musi nam w tym pomagać.
Bierz pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Nie zrzucaj winy na drugą osobę ani nie szukaj dla siebie usprawiedliwień. Wina zazwyczaj leży po środku.

Nie spodziewaj się w zamian przeprosin czy wybaczenia. Być może druga osoba potrzebuje więcej czasu, aby sobie wszystko po układać w głowie. Daj jej ten czas i nie naciskaj na spotkanie jeśli on/ona nie chce.


Wybaczanie jest równie trudne jak powiedzieć przepraszam. Jednak nie warto chować długo w sobie urazy do drugiego człowieka. Lepiej wybaczyć i zapomnieć, bo przecież nie musicie od razu się ze sobą spotykać. Dobrze jest zrobić sobie od siebie tzw. urlop, który leczy niewyleczone rany.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Julia Shkvo
20 września 2017 14:16

Beautiful post, Dear ❤️
I'd be happy friendship blogs ♥️ Subscribe to your Blogger
Julia Shkvo

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x