rola matki

Rola matki w życiu mężczyzny!

Jak zmieniła się rola matki na przestrzeni lat i jak relacje z mamą wpływają na związki mężczyzn z kobietami?

Rola matki jest kluczowa w dorosłym życiu dziecka. Mama to osoba, która daje życie i troszczy się o swoje dziecko bardziej niż o siebie. Próbuje dać wszystko co najlepsze swoim dzieciom. Miłość matczyna nie zna granic. Czasami może przekraczać dozwoloną granicę między rodzicem a dzieckiem. Jak relacja matki z synem wpływa na późniejsze relacje mężczyzn z kobietami?

Rola matki to głównie przygotowanie dziecka do dorosłego życia. Więź jaka łączyła ciebie i twoją mamę jest silniejsza i może przerwać największą odległość, w końcu macie za sobą wiele spędzonych dni razem, wiele wypowiedzianych słów, przeżytych wspólnie emocji. To sposób w jaki zostałeś wychowany wpływa na twoją dalszą postawę wobec życia i innych ludzi, jednak dla matki zawsze pozostaniesz jej dzieckiem, nie ważne ile masz lat, 20 czy 30.

Matka dawniej vs. dzisiaj.

Nie ma matek idealnych, jednak każda matka stara się, aby jak najlepiej wychować swoje dziecko. Dawniej mamy poświęcały całe swoje życie na to, aby opiekować się domem i wychowywaniem dziecka, a zadaniem ojca było zarobić na dom. Dzisiaj czasy trochę się zmieniły. Współczesne matki łączą życie rodzinne z zawodowym, jednocześnie robiąc karierę i wychowując dzieci oraz ogarniają gospodarstwo domowe. Kobieta z natury jest organizmem wielozadaniowym, która potrafi robić wiele rzeczy na raz. Mężczyzna musi skupić się na jednej rzeczy, a dopiero potem robi następną.

Kobieta-matka chce zawsze dobra swoich dzieci i jest w stanie poświęcić wszystko, aby tylko były zdrowe i piękne. Rola matki nie ogranicza się jedynie do nakarmienia, aby dziecko nie było głodne. Matka pragnie, aby jej dziecko było szczęśliwe, czasami sama ingeruje w ich życie i próbuje wpływać na decyzje dorosłego już dziecka. Dla dziecka najważniejsze jest kiedy widzi mamę szczęśliwą, bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Są jednak również toksyczne matki, które swoim zachowaniem nieświadomie wpływają na dorosłe życie dziecka.

Matka-ofiara

Zazwyczaj ma za sobą nieudane, nieszczęśliwe małżeństwo, ciągle czymś się zamartwia, we wszystkim dopatruje się negatywnych stron. Często płacze, niekiedy zachowuje się dziecinnie. Jej ulubione zdanie brzmi, które ciągle powtarza to „Docenisz mnie dopiero wtedy, gdy będzie już za późno”. W efekcie jej syn najczęściej przybiera bierną postawę wobec życia. Zazwyczaj nie lubi podejmować decyzji, bo boi się, że popełni błąd. Nigdy nie jest w stanie sprzeciwić się swojej matce.

Matka-trzcina

Mówi ciągle o swoich problemach, ma stany niespokojne, lęki i depresje. Ciągle potrzebuje pomocy i uwagi. Opowiadaniem o swoich kłopotach i dolegliwościach stale zadręcza bliskich. Często stwierdza: „Rób tak dalej, a zobaczysz, że będziesz żałował”. Jej dzieci są najczęściej niezrównoważone emocjonalnie. Słysząc o kłopotach matki będzie stale się obwiniał o to, że nie może pomóc swojej matce.

Matka-oficer

Apodyktyczna, zawsze stawia na swoim. Wciąż powtarza: „Rób, co ci każę!” i nie znosi sprzeciwu. Uwielbia chodzić w spodniach. Trudno w jej obecności mieć odmienne zdanie. Zbyt silna rodzicielka wychowuje uległych synów, którzy nie są w stanie wyrwać się spod jej władzy. Tylko silniejsza partnerka jest w stanie oderwać uległego synka od mamuśki. Jednak to tak, jakby wpaść z deszczu pod rynnę.

Matka-święta

Ma małe poczucie własnej wartości, jest usłużna swojemu mężowi. Szuka pociechy w praktykach religijnych. Najczęściej mówi: „Zaraz podam obiad, kochanie”. Jej syn od najmłodszych lat obserwuje, jak mamusia usługuje tatusiowi, dlatego na żonę będzie szukał podobnej partnerki równie potulnej i uległej. Od tego typu mężczyzn radziłabym trzymać się z daleka.

Matka-krytyk

Nigdy i niczym nie można jej zadowolić. Jest powściągliwa w okazywaniu uczuć, najczęściej zachowuje chłód emocjonalny. Jej ulubione powiedzonko brzmi: „Nigdy niczego nie potrafisz zrobić”. W młodości syn takiej kobiety będzie stale zmieniał pole swoich zainteresowań. W dorosłym życiu nie ustatkuje się przed pięćdziesiątką. Przez całe życie będzie próbował udowodnić swoją wartość, ponieważ mama w dzieciństwie ciągle go krytykowała oraz podważała jego wybory i decyzje.

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments