stalking

Stalking – zagrożenie obsesyjną miłością!

Stalking został wprowadzony do systemu prawa karnego w 2011 jest to więc całkiem nowe przestępstwo. Stalking w Polsce jest karalny i zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 do 10 lat! W jaki sposób bronić się przed stalkingiem?

Ofiary stalkingu często bagatelizują pierwsze objawy. Stalking to uporczywe nękanie, które trwa przez dłuższy czas, a ofiara czuje się zagrożona bądź czuje, że naruszono jej prywatność.

Prawna definicja stalkingu.

Według prawa stalking jest zjawiskiem polegającym na uporczywym i długotrwałym nękaniu drugiej osoby. W wyniku czego zostaje naruszona jej prywatność. Stalker upatruje swój cel w wywołaniu poczucia zagrożenia u prześladowanej osoby, a może próbować tego dokonać na dwa sposoby. Pierwsze to nieustanne nękanie, nachodzenie i zastraszanie swojej ofiary poprzez śledzenie jej, wysyłanie SMSów, maili, robienie zdjęć. Do stalkingu kwalifikuje się też podszywanie się pod wybraną osobę, wykorzystując tym samym jej wizerunek i dane na jej niekorzyść.

Zła toksyczna miłość?

Stalker nie zawsze musi wywoływać u nas negatywne uczucia. Zdarza się, że na początku stalker wydaje się miły, kulturalny, a nawet potrafi być czarujący. Ten typ stalkingu możemy inaczej nazwać 'złą miłością', która objawia się obsesją na punkcie ofiary. Jest to rodzaj „toksycznej relacji”, o których pisałam wcześniej. Jednak z czasem zachowanie stalkera zaczyna wzbudzać u ofiary strach i poczucie niebezpieczeństwa. Jeżeli ofiara zorientuje się, że ma do czynienia z stalkerem musi zachować ostrożność.

Obsesyjna mania na punkcie drugiej osoby objawia się zazdrością i nadmiernym kontrolowaniem życia drugiej osoby. Obie przyczyniają się do kłótni między partnerami w wyniku czego może dojść do rozstania. Rozstanie jest trudniejsze dla osób, które mają obsesję na punkcie partnera i nie wyobrażają sobie życia bez ukochanej. Nawet po rozstaniu mogą zacząć śledzić każdy krok partnera, chodzić w te same miejsca i obserwować z ukrycia bądź utrudniać życie poprzez nachodzenie partnera w miejscu zamieszkania i robienie kompromitujących zdjęć.

Jak chronić się przed stalkingiem w sieci?

Większość ofiar doświadczyło uporczywego nękania w sieci. Dlatego warto sprawdzać komu udostępniamy nasze dane, zdjęcia. Stalkerzy często zakładają fałszywe profile, aby móc śledzić swoją ofiarę, w tym podglądać jakie zdjęcia dodaje, co komentuje, w jakich wydarzeniach bierze udział. Ten typ działa w ukryciu. On nigdy nie polubi naszego zdjęcia, ponieważ wtedy ujawniłby swoją tożsamość. Jednak zna doskonale twoją historię udostępnień w sieci. Jak namierzyć potencjalnego stalkera?

Jeżeli nie znamy tożsamości, to nie możemy go zablokować w mediach społecznościowych. Jeśli stalker postanowi się ujawnić i zacznie nas prześladować, w tym pisać niechciane komentarze bądź wysyłać wiadomości możesz zablokować taką osobę. Jednak najlepiej nie udostępniać w sieci miejsc i lokalizacji, w których byliśmy wtedy trudniej będzie nas namierzyć. Jeżeli uporczywe wiadomości przekształcą się w wulgarne i obraźliwe maile, to należy zgłosić sprawę jak najszybciej na policję. Sprawy o stalking są wszczynane dopiero na wniosek pokrzywdzonego.

Więcej na temat prawnych aspektów dotyczących stalkingu tutaj.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pojedztam.pl
24 stycznia 2020 20:27

To prawda, warto zwracać uwagę na to, co udostępniamy nieznajomym.