Młodość i starość

Czasami zbyt pochopnie oceniamy kogoś przez pryzmat młodego wieku. Często myślimy co taka osoba może wiedzieć o życiu.

Nie zawsze człowiek starszy tym mądrzejszy. Czasami osoba młoda wie więcej o życiu niż przeciętny 50 czy 60 latek. Nie liczy się wiek ani wygląd tylko podejście do życia.

Młodość vs. starość

Ważne jest to co osoba przeżyła i czy potrafi wyciągać wnioski z popełnionych błędów oraz jaki ma stosunek do świata. Czasami młody człowiek ma dojrzałe poglądy niż mogłoby się nam wydawać.

Człowiek musi popełniać błędy, bo tylko one uczą i kształtują charakter. Podobnie jest z osobami, które pojawiają się w naszym życiu. Nie ważne jak długa relacja łączy nas z kimś, nawet jeśli trwa ona krótko, to jest to dla nas lekcja na przyszłość. Zanim następnym razem ocenisz kogoś tylko za to jak wygląda, a nie za to co robi, to zastanów się jak twoja opinia może wpłynąć na tą osobę.

Większość nie zdaje sobie sprawy, jak negatywne opinie mogą działać na psychikę człowieka. Są osoby, które potrafią się wziąć w garść i nie przejmują się hejtami, a wręcz przeciwnie działają na nich motywująco.

Jednak nie wszyscy mają dystans do siebie i nawet najmniejsza krytyka sprawia, że załamują się. Łatwo powiedzieć nie przejmuj się, ale kiedy osoba nie ma wokół wsparcia bliskich tym trudniej jest jej się wybić.

Nigdy zawracaj z wyznaczonej trasy do celu. Powiedz sobie i innym, którzy dziś w ciebie nie wierzą: Dzisiaj nie mam nic, ale JUTRO będę lepsza niż Ty. 

Wiem jak trudno samemu się zmotywować, właściwie jest to trudne, ale nie niemożliwe. W moim słowniku dawno wykreśliłam słowa: Nigdy, Niemożliwe. Zastąpiłam je Teraz i Możliwe jest wszystko.

Wystarczy chcieć, bo chcieć to móc. Jeśli potrafisz o czymś marzysz, to potrafisz tego także dokonać. To ostatnie zdanie to moje motto, które powtarzam sobie w trudnych momentach.

Niska samoocena człowieka kształtuje się od wczesnych lat, a najbardziej narażone na krytykę są najmłodsi, którzy nie mają wyrobionego swojego poczucia wartości. Kiedy dziecko zrobi coś dobrze, zawsze staraj się je pochwalić, a jeśli mu nie wyjdzie, to nie mów, że jest beznadziejne tylko postaraj się je pocieszyć, że następnym razem będzie lepiej.

Odpowiedzialne rodzicielstwo to wychowanie swoich pociech na dobrych ludzi z szacunkiem do otoczenia, ale również gotowych na trudności, które napotkają na swojej drodze życiowej. Świat nie jest ani czarny ani biały, przybiera różne barwy.

Czasami jest dobrze, ale to co dobre nie może trwać wiecznie (złe momenty również nie trwają wiecznie). Czasami musi przyjść burza, aby sprawdzić jak reagujemy na stres i niepowodzenia. Jednak po każdej burzy zawsze wychodzi słońce (jak w trakcie pisania tego felietonu).

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agent Girl
17 lipca 2017 09:59

To prawda, samemu jest się trudno zmotywować. Ale wiesz kiedy samo-motywacja przychodzi? Kiedy wbrew wszystkim zrobić coś co zostanie docenione – wtedy się sama zmotywujesz. Drugim sposobem jest samozaparcie. Miałam kiedyś taki głupi wredny nawyk, że jak ktoś mi mówił, że w czymś jestem kiepska to myślałam – jeszcze ci pokażę. Dziś robię swoje dla siebie. Oczywiście, że chciałabym by odbiło się to echem, ale mimo wszystko będę dumna jeśli coś stworzę i mi samej będzie się to podobało 🙂 Pozdrawiam

Monika
9 sierpnia 2017 07:07

Wiek nie jest wyznacznikiem niczego, każdy człowiek jest inny, dojrzewa w innym tempie, przeżywa różne historie w inny sposób. Dobrze jest starać się nie wysnuwać opinii o danym człowieku, przed poznaniem go.
Co do motywacji, samemu jest trudno coś zacząć, bez wsparcia, jednak, tak jak piszesz, nie jest to niemożliwe. Należy szukać oparcia w samym sobie i robić to, co się kocha ;).
pozdrawiam, zapraszam ♥
stylowana100latka.blogspot.com